Börsnotering i Filippa K Group AB

Filippa K Group AB |
|
Verksamhet:
Filippa K är ett växande svenskt modevarumärke med en designfilosofi som står för stil, enkelhet och kvalitet. Kläder för kvinnor och män som uppskattar stilrent mode till rätt pris. Från huvudkontoret i Stockholm drivs totalt 38 butiker, varav 20 är egenägda.
Ägare: |
Novax 55 %, Filippa Knutsson 27,4 %. |
Lista: |
|
Status: |
Inställd |
Tid: |
Ingen tidsplan |
Värdering: |
Övrigt:
Novax gjorde sin första investering i Filippa K under 2005 och vill nu göra en exit genom att börsnotera företaget på Stockholmsbörsen.
Uppdatering: Filippa K utvärderar under slutet av 2010 vilken rådgivare man ska välja för noteringsprocessen.
Uppdatering: Enskilda är rådgivare, som sägs invänta att marknaden ska tilltalas av caset.
Uppdatering: En notering under Q3 2011 är trolig.
Uppdatering: Noteringsklimatet försämrades drastiskt i början av augusti 2011. Det har fått Filippa K att skjuta på planerna.
Uppdatering: En del tolkar företagets utökade årsredovisningen för 2011 som att företaget vill göra slag i saken och notera företaget under hösten 2012.
Uppdatering: I mitten av oktober 2012 sägs de mindre aktieägarna ha tröttnat på att det aldrig blir någon exit. Novax sägs räkna på att köpa hela bolaget.
Uppdatering: Styrelsen i Filippa K utsåg i början av juni 2013 Amelie Söderberg till VD med tillträde senast 28 november 2013. Amelie Söderberg efterträder Magdalena Rodell Andersson som under en period varit tillförordnad VD.
Uppdatering: I juni 2016 meddelades att Amelie Söderberg slutar som VD och något senare att Anna Lönnerstedt blir tillförordnad VD.
Uppdatering: Den 13 januari 2017 gör grundaren Filippa Knutsson comeback på sitt företag som creative director.
Uppdatering: I januari 2017 meddelades att Kristofer Tonström blir ny VD, och Anna Lönnerstedt blir Range & Supply Director.
Uppdaterat: 2017-01-12

Nyemissioner
Inga tidigare nyemissioner finns.

Noteringar

Nyhetsbrev
