Börsnotering i Aprendere Skolor AB

Aprendere Skolor AB |
|
Verksamhet:
Aprendere Skolor bedriver verksamhet inom grundskola, grundsärskola, gymnasiesärskola, gymnasieskola och HVB-hem med grundskola.
Ägare: |
Uppdatering: Innan noteringsemissionen; Bellissima Holding AB (Lars och Elisabeth Tunberg) 50 %, Netsom AB (Carl Tunberg) 50 %. |
Lista: |
|
Status: |
Genomförd |
Tid: |
28 september 2021 |
Värdering: |
Uppdatering: 100 Mkr post money i noteringsemissionen, sedan är det möjligt att aktier från ägarspridningen via Dividend Sweden tillkommer. |
Övrigt:
Vi utgår från att Aprendere Skolor ska notera sig även om de inte har kommunicerat något om det ännu. Bolaget ska presentera sig för småsparare i början av september 2021, är ett publikt aktiebolag och har gjort andra förändringar som är typiska inför en notering.
Uppdatering: Aprendere Skolor noteras på First North den 28 september 2021.
Uppdatering: I mitten av september 2021 meddelade Dividend Sweden att de har ingått avtal med Aprendere Skolor om att ägarsprida 6,6 Mkr i aktier och teckningsoptioner. Samtidigt har Dividend Sweden även tecknat units (aktier och teckningsoptioner) för ca 3,3 Mkr i Aprendere.
Uppdaterat: 2021-09-28

Nyemissioner

Noteringar

Nyheter och video
IPO-intervju med vd för Aprendere Skolor 2 sep 2021 |

Nyhetsbrev
