Nyemission i Realtid Media AB

Realtid Media AB
|
|
Verksamhet:
Realtid Media är ett mediahus inriktat på finansbranschen och driver bland annat nyhetssajten Realtid.se. Företaget har tre produktlinjer, digitalt, print och fysiska möten.
Teckningsperiod: |
8 februari 2021 - 5 mars 2021 |
Lista: |
|
Emissionsbelopp: |
6,71 Mkr |
Teckningskurs: |
0,30 kr per unit och aktie |
Likviddag: |
|
Avstämningsdag: |
4 februari 2021 |
Värdering: |
3,35 Mkr pre-money |
Villkor: |
Företrädesrätt 2:1. Innehav av 1 aktie på avstämningsdagen ger 2 uniträtter. 1 uniträtt ger rätt att teckna 1 ny unit. 1 unit består av 1 aktie och 1 teckningsoption. |
Post: |
Övrigt:
Erbjudandet är garanterat till cirka 92 procent, motsvarande cirka 6,2 MSEK, genom garantiavtal och teckningsförbindelser. Garantiersättningen uppgår till 12 procent av det garanterade beloppet att utbetalas i aktier i Realtid Media, motsvarande 2 480 000 nyemitterade aktier i bolaget.
Teckningsoptionsinnehavare har rätt att under tiden från och med den 1 augusti 2022 till och med den 31 augusti 2022, för två (2) innehavda teckningsoptioner av serie TO2 2021/2022 påkalla teckning av en (1) ny aktie i Bolaget till en teckningskurs om 0,40 SEK per aktie.
Uppdatering: Realtid meddelade den 12 februari att man publicerar ett uppdaterat memorandum för sin emission, det framgick dock inte vad i memorandumet som uppdaterat.
Uppdatering: Teckningsperioden förlängs till den 5 mars 2021.
Uppdaterat: 2021-02-22

Nyemissioner

Noteringar

Nyheter och video
Realtid på börsen 11 okt 2012 |

Nyhetsbrev
