Nyhetsbrev

Håll dig uppdaterad om aktier, nyemissioner och börsnoteringar. Anmäl dig till vårt nyhetsbrev!

Börsnotering i Dialect AB
Dialect AB

Dialect AB
Gustav III:s Boulevard 46, våning 10
16973 Solna

Hemsida:

www.dialect.se

Verksamhet:

Dialect ska som rikstäckande kedja, med lokal närvaro genom högsta möjliga kompetens och serviceanda, tillfredsställa företag och människors behov av IT och kommunikationslösningar. Företaget lanserade även under slutet av 2010 You by Dialect, en butikskedja för privatpersoner.

Ägare:

Lista:

OMX Stockholm

Status:

Kommande

Tid:

2012

Värdering:

Dialect omsatte under 2009 omkring 1 miljard kronor och gjorde en vinst på 12,9 Mkr.

Övrigt:

Bonnie Challet rekryterades som CFO under sommaren 2008 för att förbereda Dialect för en börsnotering.

Uppdatering: Dialect planerar att genomföra sin börsnotering efter sommaren 2011.

Uppdatering: Företagets VD Mats Kraitsik Kalvik säger i november 2010 att Dialect ska vara börsfähigt i juli 2011.

Uppdatering: Dialect registrerade sig hos Euroclear under november 2010, vilket är en förutsättning för att kunna notera ett företag.

Uppdatering: Dialect har under 2011 fortsatt att köpa franchisetagare och andra relaterade verksamheter till koncernen där betalning har skett med aktier. Ingen notering är ännu genomförd, men det mesta pekar på att planerna fortfarande är aktiva.

Uppdatering: Under 2011 köpte Dialect 7 franchiseföretag och 2 externa företag. Omsättningen ökade under 2011 från 293,9 Mkr året innan till 582,3 Mkr. Det justerade rörelseresultatet ökade från 25,5 Mkr till 31,1 Mkr.

Uppdaterat: 2012-04-13

Tidigare nyemissioner

Inga tidigare nyemissioner finns.

Noteringar
Nyhetsbrev
Håll dig uppdaterad om aktier, nyemissioner och börsnoteringar.
RSS Twitter LinkedIn